Wiele osób zaczyna stosować antykoncepcję w młodym wieku i pozostaje na niej przez lata. Przeciętny wiek, w którym dana osoba zaczyna brać doustne środki antykoncepcyjne (znane również jako „pigułki”), to mniej więcej 16 lat. Wiek, w którym ludzie przestają brać pigułkę, różni się ze względu na osobiste preferencje dotyczące zdrowia seksualnego, a także chęć posiadania dzieci.

Istnieje wiele form antykoncepcji, a używanie którejkolwiek z nich przez długi czas jest ogólnie uważane za bezpieczne. Istnieją jednak pewne możliwe skutki uboczne wynikające z długotrwałego stosowania, takie jak zwiększone ryzyko zakrzepów krwi i raka piersi.

Jednak nie wszystkie efekty są negatywne: długotrwałe stosowanie antykoncepcji wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju raka jajnika, endometrium i jelita grubego.

Rodzaje długoterminowej kontroli urodzeń

żne formy kontroli urodzeń mają różne okresy trwałości – to znaczy, jak długo będą działać po uruchomieniu. Niektóre długoterminowe opcje zapewniają ochronę przed niezamierzoną ciążą bez konieczności codziennych przypomnień (na przykład o zażyciu pigułki). Jedną z ich głównych zalet jest to, że spośród wszystkich odwracalnych opcji są najskuteczniejsze w zapobieganiu ciąży. Typowy wskaźnik awaryjności wynosi mniej niż 1%.

Paragard wkładka domaciczna

Paragard to wkładka domaciczna (IUD). Jest to urządzenie w kształcie litery T wykonane z miedzi. Jest umieszczany w macicy przez lekarza. Po założeniu wkładka może chronić przed ciążą do 10 lat. Niektóre organizacje zajmujące się planowaniem rodziny zalecały trzymanie wkładki domacicznej przez okres do 12 lat przed jej wyjęciem.

W przeciwieństwie do innych wkładek wewnątrzmacicznych, urządzenie Paragard nie wykorzystuje hormonów w celu zapobiegania ciąży. Zapobiega przedostawaniu się plemników do komórki jajowej, utrudniając ich mobilność i blokując aktywację niektórych enzymów, które pomagają plemnikom przebić się przez ścianę komórki jajowej w celu jej zapłodnienia.

Typowy wskaźnik niepowodzeń wynosi 0,8%, co oznacza, że ​​na 100 osób stosujących tę metodę przez rok mniej niż jedna zajdzie w ciążę.

Jak działają wkładki domaciczne

Hormonalna (progesteron) wkładka domaciczna

Istnieją cztery marki progesteronowych wkładek domacicznych zatwierdzonych do użytku w Stanach Zjednoczonych: Mirena, Kyleena, Liletta i Skyla. Są podobne do wkładek Paragard, ponieważ są umieszczane w macicy i mają kształt litery T; jednak działają inaczej.

Progesteronowe wkładki domaciczne uwalniają syntetyczną wersję hormonu progesteronu (progestyny). Hormon jest tym, co zwykle odgrywa rolę w regulacji cyklu miesiączkowego i przygotowaniu organizmu do ciąży. Zobacz http://www.imw.lublin.pl/index.php/en/projekty/swiss-contribution

Aby zapobiec ciąży, hormony zawarte w progesteronowej wkładce wewnątrzmacicznej uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej poprzez zagęszczanie śluzu w szyjce macicy, ścieńczenie wyściółki macicy i hamowanie owulacji.

Typowy wskaźnik niepowodzeń użytkowania wynosi od 0,1% do 0,4%, co oznacza, że ​​na 100 osób stosujących tę metodę przez rok mniej niż jedna zajdzie w ciążę.

Hormonalny implant antykoncepcyjny

Hormonalny implant antykoncepcyjny to małe plastikowe urządzenie w kształcie pręcika wszczepiane pod skórę ramienia. Podobnie jak hormonalna wkładka domaciczna, implant uwalnia progestynę, aby zapobiec ciąży.

Typowy wskaźnik niepowodzeń użytkowania wynosi 0,1%. Oznacza to, że na 100 osób stosujących tę metodę przez rok, mniej niż jedna zajdzie w ciążę.

Nexplanon to nazwa implantu, który został zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) w Stanach Zjednoczonych.

Inne rodzaje kontroli urodzeń

Istnieją różne rodzaje antykoncepcji, które możesz wybrać w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Metody można podzielić na te, które są odwracalne i te, które są trwałe.

Opcje odwracalne

Wkładki wewnątrzmaciczne i implant Nexplanon są uważane za długo działającą odwracalną antykoncepcję (LARC), ale istnieją również opcje krótkoterminowe.

Jeśli chcesz metody antykoncepcji, która pozwoli ci zajść w ciążę w przyszłości, potrzebujesz metody, która nie jest trwała. Masz kilka opcji krótko działającej odwracalnej kontroli urodzeń:

Antykoncepcja hormonalna o krótkim czasie działania: środki antykoncepcyjne o krótkim czasie działania mają krótszy okres trwałości niż urządzenia wszczepione. Należą do nich pigułka antykoncepcyjna, plaster, Depo-Provera (zastrzyk) i Nuvaring. Typowy wskaźnik awaryjności tych opcji wynosi 7%, a Depo-Provera 4%. Oznacza to, że jeśli 100 osób użyje jednej z tych metod przez rok, siedem zajdzie w ciążę (lub cztery z Depo-Provera).

  1. Antykoncepcja barierowa: membrany i kapturki szyjki macicy tworzą barierę zapobiegającą przedostawaniu się plemników do macicy. Można je czyścić i używać ponownie. Środek plemnikobójczy jest również zwykle stosowany w celu zapobiegania ciąży. Typowy wskaźnik niepowodzeń w stosowaniu wynosi 17%, co oznacza, że ​​jeśli 100 osób zastosuje tę metodę przez rok, 17 zajdzie w ciążę.
  2. Jednorazowa antykoncepcja barierowa: Niektóre metody barierowe, takie jak gąbki antykoncepcyjne i zewnętrzne prezerwatywy, są przeznaczone do jednorazowego użycia. Tworzą również barierę, która zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy. Gąbki zawierają środek plemnikobójczy, a środek plemnikobójczy można również stosować z zewnętrznymi prezerwatywami, aby poprawić ich działanie. Typowy wskaźnik niepowodzeń w użyciu gąbki wynosi 14% w przypadku osób, które nigdy nie miały dziecka i 27% w przypadku tych, które urodziły dziecko. W przypadku prezerwatyw zewnętrznych stawka wynosi 13%.

Opcje stałe

Antykoncepcja trwała jest nieodwracalną metodą kontroli urodzeń. Osoby, które są pewne, że nie chcą mieć w przyszłości dzieci, mogą wybrać stałą metodę antykoncepcji.

Jednym z przykładów trwałej antykoncepcji jest podwiązanie jajowodów. Ta procedura uniemożliwia jajeczkom przedostanie się przez jajowody, które prowadziłyby je z jajników do macicy (jajowody). Typowy wskaźnik awaryjności podczas użytkowania wynosi 0,5%.

Dla osób z penisem wazektomia to zabieg polegający na przecięciu i zablokowaniu rurek, którymi przemieszczają się plemniki. Wazektomia uniemożliwia uwolnienie plemników podczas wytrysku.

Typowy wskaźnik awaryjności wynosi 0,15%. Oznacza to, że w przypadku obu tych metod mniej niż jedna osoba na 100 zajdzie w ciążę w ciągu roku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać

Propozycja usług agencji interaktywnej Ajmer

Etapy współpracowania z agencją interaktywną Ajmer są dokładnie doprecyzowane, dzięki czemu zleceniodawcy…

Possessing A Wholesome Way of life Signifies Exercising Frequently

Źródło: https://www.makijaz.info.pl/makijaz-permanentny-ust-wszystko-co-musisz-wiedziec/ Shedding weight can be a man or woman plenty of…